biuro-kontrola

Kontrola skarbowa od zawsze budzi obawy przedsiębiorców. Dowiedz się, z jakich przyczyn była i jest najczęściej wszczynana.

Zgłoszenie nieprawidłowości, czyli popularny donos

Od wielu lat do urzędów (wcześniej urzędów kontroli skarbowej, dziś urzędów skarbowych lub celno-skarbowych) spływają donosy, w dużej mierze anonimowe. Urzędy muszą weryfikować takie zgłoszenia, a więc jeśli okaże się, że nieprawidłowości w nich wspomniane są prawdziwe, nieuczciwego podatnika czeka kontrola.

Uchylanie się od płacenia podatków

Niezapłacenie podatku w terminie grozi przede wszystkim karą finansową. Jeśli jednak jest to regularna praktyka, fiskus może zechcieć bliżej przyjrzeć się działalności danej firmy.

Działalność o konkretnym charakterze

Nie każdy wie, że kontrole podatkowe są podejmowane w niektórych obszarach działalności częściej niż w innych. Dotyczy to branż, które często są polem nadużyć finansowych. Zalicza się do nich handel elektroniczny, obrót nieruchomościami, branżę motoryzacyjną, transport, handel tytoniem oraz doradztwo prawne i podatkowe.

Kontrola losowa

Rutynowe, inaczej mówiąc kontrole losowe, zdarzają się bardzo często. Urzędy nie zawsze mają wiedzę o nieprawidłowościach, zwykle ujawniają się one w trakcie, po przeprowadzeniu czynności kontrolnych. Jeśli jednak podczas kontroli okaże się, że przedsiębiorca rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie zostaną na niego nałożone żadne konsekwencje. Dlatego też nie należy wpadać w panikę na widok zawiadomienia o wszczęciu kontroli.

Olga, f: Rick Tolboom / pl.freeimages.com